مقالاتمقالات پایه

چاپ فلکسو روی اسپان باند

تکنولوژی چاپ فلکسو

Flexography یا چاپ فلکسو یک روش چاپ بر روی سطوح مختلف است؛ که در آن ابتدا طرح بر روی کلیشه ایجاد و سپس کلیشه به سیلندر دستگاه چاپ فلکسوگرافی متصل میگردد.

در چاپ فلکسو کلیشه شبیه به مهر عمل میکند و تصویر را بر روی جسم منتقل مینماید.

چاپ فلکسو در اصل مدل پیشرفته و بروز شده از چاپ لترپرس است که در گذشته برای چاپ کتاب و… مورد استفاده قرار میگرفت.

کلیشه چاپ فلکسو
کلیشه چاپ فلکسو

تلکنولوژی چاپ فلکسو امروزه به فراوانی در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد. بسته بندی مواد غذایی یکی از مواردی است که بدون این روش چاپ با مشکل مواجه خواهد شد. ما در اسپان باند لند به دلیل استفاده زیاد از چاپ فلکسو در صنعت اسپان باند به این مقوله پرداخته ایم.

همانطور که میدانید پارچه اسپان باند در رنگ های مختلفی تولید میگردد که تقریبا همه طیف های رنگی را در خود جای میدهد، لیکن با توجه به اینکه اسپان باند در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. فرآیند چاپ روی اسپان باند نیز به طبع اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. در چاپ روی پارچه اسپان باند از دو روش چاپ فلکسو و چاپ سیلک بیش از سایر روش ها استفاده میگردد.

مزیت های چاپ فلکسو در مقایسه با چاپ سیلک

وقتی حرف از تولید انبوه میشود پس صرفه اقتصادی و حفظ کیفیت چاپ مهمترین مقوله در نظر گرفته خواهد شد، اینجاست که چاپ فلکسو حرف برای گفتن دارد. سرعت چاپ فلکسو روی پارچه اسپان باند به نسبت چاپ سیلک تا چند برابر بیشتر است. هزینه های جانبی و کارگر ساعت این مدل چاپ نیز نسبت به چاپ سیلک کمتر می باشد.

چاپ فلکسو روی اسپان باند
چاپ فلکسو روی اسپان باند

همه این موارد دست به دست هم میدهند تا چاپ فلکسو روی پارچه اسپان باند از نظر اقتصادی بهتر باشد.

البته این نکته را در نظر بگیرید که زنده بودن رنگ ها در چاپ سیلک بهتر از چاپ فلکسو است!

هرچند که رنگ ها و مدل چاپ فلکسو روی اسپان باند در طول فرآیند چاپ ثابت است و این نکته در تولید انبوه اهمیت ویژه ای دارد، ولی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در تیراژ پایین چاپ ، چاپ سیلک به صرفه تر است. البته کیفیت چاپ نیز در چاپ سیلک کمی بهتر از چاپ فلکسو روی اسپان باند است.

جمع بندی اسپان باند لندی !

در یک نتیجه گیری کلی باید بگوییم که فرآیند چاپ فلکسو یک مدل بهینه شده از چاپ های حروف چینی قدیمی است. که در تولید انبوه صرفه اقتصادی بالایی دارد ولی در تولید تیراژ پایین نسبت به چاپ سیلک روی اسپان باند به صرفه نیست.

شما نیز نظرات خود را در این مورد با ما در میان قرار دهید.

 

علی محمدی

علی علاقه زیادی به تکنولوژی های روز دارد، او در وبسایتهای مختلفی کار تولید محتوای تخصصی را بر عهده دارد و در اسپان باند لند به عنوان سردبیر سایت فعال است

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. اطلاعات خوبی در مورد چاپ فلکسو روی اسپان باند داشت ولی اگر فیلم های بیشتری در مورد این صنعت بزارین خیلی خوب میشه

    1. با سلام و ادب
      حتما در قسمت ماشین آلات فیلم ها و تصاویر بیشتر چاپ فلکسو روی اسپان باند قرار خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا